,

در چاپ بر روی لباس، باید به چه نکاتی توجه کرد؟

چاپ بر روی لباس

در چاپ بر روی لباس، باید به چه نکاتی توجه کرد؟

یکی از روش های نوین برای دیزاین یا تبلیغ برند خاصی، چاپ لوگو بر روی لباس می باشد. این فناوری میتواند بر روی انواع لباس مانند: چاپ  روی روسری، چاپ روی مانتو، چاپ روی تیشرت و… کارایی داشته باشد.

از آنجایی که چاپ های متنوع برای کاربرد های گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند، میباست قبل از هر چیز با نکات مهم این کار و روش های اجرای آن آشنا شوید. در گام اول، اصلی ترین گزینه، تعیین طول عمر لباس می باشد، به این معنا که مشخص کنید لباس مورد نظرتان برای مدت کوتاهی احتیاج است و یا قصد استفاده طولانی مدت از آن را دارید. در این صورت جنس پارچه و دوام چاپ بسیار حائز اهمیت می باشد. با ما همراه باشید تا شما را با انواع چاپ بر روی لباس و کاربرد آن ها آشنا کنیم:

چاپ بر روی لباس به روش چاپ حرارتی (سابلیمیشن)

در این روش جوهر چاپ از حالت مایع به گاز تبدیل شده(فرایند تصعید) و برای طرح هایی رنگی با جزییات ریز مناسب هستند. نام دیگر این روش “چاپ فوری” نیز می باشد که از آن برای مصارف دیگری بغیر از پارچه مانند: لیوان، قاب موبایل، پازل و… بهره میگیرند. به این نکته توجه داشته باشید که اگر قصد چاپ طرح بر روی لباس را دارید، از پارچه های رنگ روشن و نازک استفاده نمایید، در غیر این صورت رنگ چاپ با پارچه ادغام شده و یا پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

چاپ انتقالی

دوام و ماندگاری این روش چاپی کوتاه است و اغلب برای تبلیغات و در تعداد کم مورد استفاده قرار میگیرند؛ چرا که پس از گذشت مدت اندکی ترک خورده و پاک می شوند. لازم به ذکر است که الیاف پارچه های مورد استفاده در روش انتقال  از نوع نازک با استحکام کم می باشند.

چاپ وینیل بر روی البسه

نام دیگر این چاپ “استیکر” است. در این روش که برای تعداد محدودی امکان پذیر است، با استفاده از تکنولوژی مربوطه، چندین بر روی یک قطعه وینیل ایجاد می شود، سپس به وسیله ی حرارت بر روی لباس به چاپ میرسند. حداکثر تعداد رنگ در چاپ وینیل، سه رنگ می باشد و امکان ثبت جزییات در آن وجود ندارد. لوگو های چاپ شده با این روش براق هستند و از استحکام زیادی برخوردار نمی باشند.

چاپ اسکرین یا سیلک اسکرین به معنای کلمه چاپ پارچه است

یکی از متداول ترین نوع چاپ بر روی لباس، چاپ اسکرین می باشد که بسیار مستحکم و مقرون می باشد و برای تعداد بالا گزینه ای مناسب به شمار می آید. البته این روش زمانی کم هزینه است که از پارچه های رنگ روشن ( ترجیحا سفید) استفاده شود، در غیر این صورت برای چاپ تصویر مورد نظر، ایجاد یک زمینه چاپی سفید نیز الزامی است و در نتیجه قیمت چاپ با افزایش روبه رو می شود. خوشبختانه در این روش امکان چاپ تصاویر با جزییات و پیچیدگی های ویژه میسر شده است. البته به این نکته نیز باید توجه کرد که چاپ اسکرین برای تعداد محدود قابل اجرا نمی باشد.

چاپ DTG

در این روش دیجیتالی، چاپ بر روی لباس به صورت مستقیم انجام می پذیرد و به عنوان سریع ترین روش چاپ شناخته شده است. رنگبندی چاپ دیجیتال نا محدود می باشد و امکان تهیه در تعداد کم نیز فراهم آمده است. قیمت این روش نسبتا زیاد بوده و از دوام و کیفیت فوق العاده ای بهره مند است.

منابع: