بند گردن آویز

   بند گردن آویز یک تکه

   بند گردن آویز دو تکه

   بند گردن آویز سه تکه

   بند مدال

   چاپ ربان

چاپ روی لیوان

   چاپ روی لیوان سرامیکی

   چاپ روی لیوان دسته قلبی

   چاپ روی لیوان حرارتی

   چاپ روی لیوان سفالی

   چاپ روی لیوان شیشه ای

   چاپ روی زیر لیوانی

کاغذ NCR چیست؟

در این مقاله میخوانیم:

شاید نام کاغذ کاربن لس یا کاغذ NCR به گوش شما نیز خورده باشد؛ این کاغذ نوعی کاغذ جدید و خاص است که همانطور که از نامش بر می آید نیازی به کاربن ندارند؛ این نوع کاغذ توسط دوشیمی دان بسیار معروف به نام های لاول شلیشر و بری گرین اختراع شده است و توانسته است جایگاه خوبی در صنعت چاپ به دست بیاورد؛ با توجه به مطالب فوق و کاربرد گسترده این نوع صنعت قصد داریم در ادامه این مطلب در ارتباط با این نوع کاغذ اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم.

کاغذ کاربن لس چیست؟

در زمان های گذشته از روش های مختلفی برای بازنویسی و چاپ کردن دوباره فاکتور ها و کاغذ ها استفاده میشده است؛ که پس از اختراع کاغذ کاربلن لس تمام این روش ها تبدیل به استفاده از کاغذ کاربن لس شده است؛ این کاغذها نوعی کاغذ روکش دار هستند که خاصیت چاپ خود کار دارند به این ترتیب که شما بدون نیاز به داشتن کاربن با یک تیر دو نشان میزنید و روی دو کاغذ دیگر نیز می نویسید؛ البته خوب است بدانید که این نوع کاغذ ها بر خلاف انواع کاغذهایی که ممکن است تا الان آن ها را شناخته باشید تاریخ انقضاء دارند و پس از گذشت یک مدت زمان مشخصی خاصیت آن ها از بین میرود.

روش کار کاغذ کاربن لس

در قسمت قبلی در ارتباط با اینکه کاغذ NCR چیست؛ با یک دیگر صحبت کردیم؛ اما شاید برایتان سوال باشد این نوع کاغذ چگونه کار میکند؟ در این قسمت به این سوال پاسخ میدهیم.

باید بگوییم در میان لایه های مختلف کاغذ در این نوع کاغذ ها یک سری کپسولهای میکروسکپی وجود دارد که این کپسول ها باعث انتقال جوهر به صفحه های بعدی میرود؛ به این ترتیب که وقتی فردی روی یک کاغذ مینویسد در اثر فشار خودکار بر کاغذ این کپسول ها شکسته میشود و جوهر به لایه بعدی منتقل میشود.

خوب است بدانید چون این کپسول ها بسیار ریز و مینیاتوری هستند چاپ ایجاد شده کاملا شبیه به نوشته اصلی خواهد شد؛ که البته این روش کاری که توضیح داده شد خلاصه و ساده شده این روش هست زیرا از سال 1953 به بعد که این کاغذ ها اختراع شده اند تغییرات زیادی به ساختار آن ها اضافه شده است.

مزایای کاغذ NCR

با توجه به استفاده وسیع این نوع کاغذ در صنعت چاپ بدیهی است که کاغذ NCR یا همان کاغذ خود کپی مزایای زیادی دارد که در ادامه در ارتباط با مزیت های این کاغذ صحبت میکنیم.

مزیت اول: تمیزکاری

خوب است بدانید؛ کاغذهای کاربن قدیمی لکه های جوهر زیادی را بر روی کاغذها ایجاد میکنند و کثیفی زیادی را در محیط کار افراد به وجود می آورد؛ درصورتی که کاغذ خودکپی این مشکلات را ندارد.

مزیت دوم: کیفیت بالا

همانطور که در قسمت های قبلی نیز گفتیم؛ با توجه به کوچک بودن کپسولهای موجود در لایه های مختلف کاغذ NCR این کاغذ با کیفیت بسیار زیادی چیزی که نوشته شده است را بر روی کاغذ بعدی به وجود می آورد؛ که از مزایای کاغذ کاربن لس میتوان به این نکته نیز اشاره کرد.

مزیت سوم: آسیب کمتر به محیط زیست

خوب است بدانید کاغذ NCR نسبت به تمام روش های مورد استفاده برای کپی کردن یک نوشته روی کاغذ دیگر آسیب کمتری به محیط زیست می رساند و دوست دار آن محسوب میشود؛ زیرا استفاده از ان ها هیچ گونه زباله ای را ایجاد نمیکند وکه این خاصیت کاملا بر عکس کاربن هست.

مزیت چهارم: سرعت عمل

این نوع کاغذ میتواند به انجام کار ها در بانک ها، سایر ادارات و به طور کلی تمام شرکت های دیگر سرعت زیادی ببخشد و باعث شود کارها خیلی بهتر پیش برود.
مزیت پنجم: تمیز ماندن دست
خوب است بدانید؛ به عنوان یک مزیت دیگر میتوان به این نکته اشاره کرد که در هنگام کار با این کاغذ ها هیچ جوهری به دست افراد اصابت نمیکند و باعث میشود که دست افراد کاملا تمیز باقی بماند

معایب کاغذ NCR

طبیعتا هر نوع وسیله و ابزاری معایب خاص خودش را دارد؛ که کاغذ NCR نیز از این قاعده مستثنی نیست که در ادامه معایب آن را ذکر میکنیم.

عیب اول: نازک بودن کاغذ

باید بگوییم اولین و اصلی ترین عیبی که هنگام استفاده از این نوع کاغذ ها به چشم می آید نازک بودن این نوع کاغذ ها است زیرا پس از گذشت مدت زمان کوتاهی ممکن است این کاغذ ها پاره شوند؛ البته خوب است بدانید کاغذ NCR تولیدی در ایران نسبت به کاغذ های دیگر ضخیم تر است اما متاسفانه کیفیت کمتری در انتقال حروف و نوشته ها نسبت به کاغذ های تولید شده در اندونزی دارد.

عیب دوم: فشار زیاد در حالت سه برگی

یکی دیگر از معایب کاغذ های NCR این مسئله هست که در کاغذ های خود کپی سه برگی نیاز هست فشار بسیار زیادی بر روی کاغذ اعمال شود تا نوشته ها بر روی کاغذ سوم ظاهر گردند.

عیب سوم: کم رنگ بودن نوشته ها

یکی دیگر از معایب کاغذ کاربن لس این هست که نوشته های کپی شده در صفحه های بعدی بسیار کم رنگ خواهند بود و در برخی مواقع اگر فشار کافی در هنگام نوشتن وجود نداشته باشد نوشته ها پیدا نخواهند بود.

عیب چهارم: از بین رفتن نوشته ها

به عنوان یک عیب دیگر لازم هست به این مسئله اشاره کنیم؛ پس از گذشت یک مدت زمان مشخصی ممکن است نوشته های ایجاد شده در صفحات بعدی از ناخوانا شود، کم رنگ شود و یا از بین برود.

عیب پنجم: یک رو بودن کاغذ

عیب بعدی کاغذ های کاربن لس این هست که کاغذهای این چنینی یک رو هستند و شما نخواهید توانست از تمام ظرفیت کاغذ خود برای نوشتن استفاده کنید و در هر دو روی کاغذ بنویسید؛ که این مسئله میتواند مستلزم پزداخت هزینه بیشتر باشد.

عیب ششم: کار سخت با این کاغذ

خوب است بدانید؛ به دلیل این که نوشتن بر روی این کاغذ ها باعث میشود آن نوشته ها بر روی کاغذ های بعدی چاپ شوند ؛ ممکن است افراد این مسئله را فراموش کنند و نوشته ها بر روی تعداد بعدی کاغذ ها چاپ شوند و افراد مجبور شوند دسته جدیدی کاغذ خریداری کنند؛ پس اگر قصد استفاده از کاغذ های NCR را دارید؛ حواستان به این مسئله باشد.

هزینه کاغذ های کاربن لس

در ارتباط با هزینه کاغذهای کاربن لس باید بگوییم که هزینه آن ها نسبت به چند لایه بودن یا دو لایه بودن آن ها، رنگ کاغذ، کیفیت کپسول های موجود در میان کاغذ ها و سایز آن ها بستگی دارد.
خوب است ذکر کنیم؛ کاغذ های NCR در رنگ بندی های تک رنگ، قرمز، مشکی و سرمه ای و چند رنگ در سایز های متفاوت A6 تا B4 موجود هست که قیمت هر یک با یک دیگر متفاوت هست.

انواع کاغذ های کاربن لس

خوب است بدانید؛ کاغذ های کاربن لس بر اساس فاکتور های مختلفی به انواع متفاوتی طبقه بندی میشود؛ که در ادامه توضیحاتی در ارتباط با انواع مختلف این نوع کاربن ها ذکر میکنیم.
اولین دسته بندی در ارتباط با کاغذ های NCR براساس نحوه ای است که قرار است از کاغذ خودکپی استفاده شود؛ به این ترتیب که اگر این کاغذ خودکپی قرار است در دستگاه چاپ قرار گیرد و بر روی آن نوشته ها چاپ گردند نوع آن با کاغذی که قرار است به روش دستی بر روی آن چیزهایی نوشته شود تفاوت دارد.

دسته بندی بعدی کاغذ کاربن لس در ارتباط با مواد سازنده در ساخت آن ها است به این ترتیب که به شکل های مومی و حلالی تقسیم میشود؛ نوع مومی این کاغذ ها از ترکیب آنیلین با موم چرب یا روغن ایجاد میشود؛ اما نوع حلالی آن از ترکیبات دوده ساخته میشود؛ که البته ساخته آن به همین سادگی ها نیست و دانش خاصی دارد که افراد بایستی آن را بیاموزند.

کاربرد کاغذ های NCR

از آن روزی که کاغذ های NCR برای اولین بار در دهه 90 میلادی به بازار های آمریکا وارد شده است؛ تا همین امروز این کاغذ ها محبوبیت بسیار زیادی داشته اند؛ به طوری که در همان دهه 90 در حدود 16 هزار تن از این کاغذ ها به فروش رسیده است؛ که در ادامه با ذکر کاربرد های وسیع این کاغذ ها میتوانیم دلیل این استفاده زیاد و محبوبیت آن را تا حد زیادی توجیه کنیم.

از این کاغذ ها میتوان در تولید انواع فاکتور های رسمی و غیررسمی، قولنامه های آماده و تمام انواع کاغذ های اداری استفاده کرد؛، پس به عنوان اولین و اصلی ترین جایی که از آن ها استفاده میشود میتوان به چاپخانه ها اشاره کرد؛ همچنین از اشکال خام این کاغذ ها میتوان در ادارات و مراکز اداری برای نوشتن و چاپ کردن فرم ها و کاغذ ها استفاده کرد؛ به عنوان یکی دیگر از جاهایی که کاغذ های خودکپی در آن زیاد استفاده میشوند نیز میتوانیم به فروشگاه ها اشاره کنیم؛ در این مراکز از کاغذ های خودکپی بیشتر به منظور چاپ فاکتور استفاده میشود.

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *